TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L20-16PW-LC
MS3474L20-16PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L20-16PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
MS3474L20-16PW-LC.pdf
Availability of MS3474L20-16PW-LC
QUANTITY
MS3474L20-16PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L20-16PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L20-16PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L20-16PW-LC
Related LinksMS3474L2, MS3474L20-16PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L20-16PW-LC Details Description
Related parts for MS3474L20-16PW-LC
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 WW datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM DO220AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf