TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L20-16PY-LC
MS3474L20-16PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L20-16PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
MS3474L20-16PY-LC.pdf
Availability of MS3474L20-16PY-LC
QUANTITY
MS3474L20-16PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L20-16PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L20-16PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L20-16PY-LC
Related LinksMS3474L2, MS3474L20-16PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L20-16PY-LC Details Description
Related parts for MS3474L20-16PY-LC
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 8X1/2" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.7A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-214AB datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf