Amphenol Aerospace Operations MS3474L22-55B
MS3474L22-55B picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L22-55B
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L22-55B.pdf
Availability of MS3474L22-55B
QUANTITY
MS3474L22-55B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L22-55B
Internal Part NumberEIS-MS3474L22-55B
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L22-55B
Related LinksMS3474, MS3474L22-55B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L22-55B Details Description
Related parts for MS3474L22-55B
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 33K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" RBW JACKP NI datasheet.pdf