Amphenol Aerospace Operations MS3474L22-55BW
MS3474L22-55BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L22-55BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L22-55BW.pdf
Availability of MS3474L22-55BW
QUANTITY
MS3474L22-55BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L22-55BW
Internal Part NumberEIS-MS3474L22-55BW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L22-55BW
Related LinksMS3474L, MS3474L22-55BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L22-55BW Details Description
Related parts for MS3474L22-55BW
CONN SOCKET 14POS CLOSE END GOLD datasheet.pdf
IC OCT INTRFACE BUS TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/GREEN datasheet.pdf
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 10UMAX datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 3.5 INCH datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SUB-MINI SNAP SW 10A 125V datasheet.pdf