Amphenol Aerospace Operations MS3474L22-55BY
MS3474L22-55BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L22-55BY
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L22-55BY.pdf
Availability of MS3474L22-55BY
QUANTITY
MS3474L22-55BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L22-55BY
Internal Part NumberEIS-MS3474L22-55BY
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L22-55BY
Related LinksMS3474L, MS3474L22-55BY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L22-55BY Details Description
Related parts for MS3474L22-55BY
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 5.12" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 550MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf