TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-19B
MS3474L24-19B picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-19B
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT
Datasheet Download
MS3474L24-19B.pdf
Availability of MS3474L24-19B
QUANTITY
MS3474L24-19B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-19B
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-19B
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-19B
Related LinksMS3474, MS3474L24-19B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-19B Details Description
Related parts for MS3474L24-19B
CTRLR TEMP SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 98.5NH 400MA 580 MOHM datasheet.pdf
15 CIR MTA-100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 50A 1000VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf