TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-19SW
MS3474L24-19SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-19SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS3474L24-19SW.pdf
Availability of MS3474L24-19SW
QUANTITY
MS3474L24-19SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-19SW
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-19SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-19SW
Related LinksMS3474L, MS3474L24-19SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-19SW Details Description
Related parts for MS3474L24-19SW
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 640MA 130 MOHM datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf