TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-61SW
MS3474L24-61SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-61SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS3474L24-61SW.pdf
Availability of MS3474L24-61SW
QUANTITY
MS3474L24-61SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-61SW
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-61SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-61SW
Related LinksMS3474L, MS3474L24-61SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-61SW Details Description
Related parts for MS3474L24-61SW
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
SNSW 10A 1/4 RLR 70500813 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 400MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf