TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L24-61SX-LC
MS3474L24-61SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L24-61SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT
Datasheet Download
MS3474L24-61SX-LC.pdf
Availability of MS3474L24-61SX-LC
QUANTITY
MS3474L24-61SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L24-61SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L24-61SX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L24-61SX-LC
Related LinksMS3474L2, MS3474L24-61SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L24-61SX-LC Details Description
Related parts for MS3474L24-61SX-LC
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 480VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PWM OTP HV TO220 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 12:1 20TSSOP datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf