Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-12AW
MS3474W14-12AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-12AW
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3474W14-12AW.pdf
Availability of MS3474W14-12AW
QUANTITY
MS3474W14-12AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-12AW
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-12AW
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-12AW
Related LinksMS3474W, MS3474W14-12AW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-12AW Details Description
Related parts for MS3474W14-12AW
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN RECPT 25POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 230 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf