Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-15BZ
MS3474W14-15BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-15BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W14-15BZ.pdf
Availability of MS3474W14-15BZ
QUANTITY
MS3474W14-15BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-15BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-15BZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-15BZ
Related LinksMS3474W, MS3474W14-15BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-15BZ Details Description
Related parts for MS3474W14-15BZ
IDC CABLE - MSC20K/MC20M/MCE20K datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3.3A C16 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC VREG 5BIT 1PHASE 32-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.89VC P600 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MMIC AMP VGA 70MHZ-4GHZ 32SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf