Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-15PW
MS3474W14-15PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-15PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474W14-15PW.pdf
Availability of MS3474W14-15PW
QUANTITY
MS3474W14-15PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-15PW
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-15PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-15PW
Related LinksMS3474W, MS3474W14-15PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-15PW Details Description
Related parts for MS3474W14-15PW
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1100MBAR DO DUAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
3V MINI VACUUM PUMP datasheet.pdf