Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-15PZ
MS3474W14-15PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-15PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT PINS
Datasheet Download
MS3474W14-15PZ.pdf
Availability of MS3474W14-15PZ
QUANTITY
MS3474W14-15PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-15PZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-15PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-15PZ
Related LinksMS3474W, MS3474W14-15PZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-15PZ Details Description
Related parts for MS3474W14-15PZ
CONN SPLICE BUTT 8 AWG SOLIS datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 70POS DUAL datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf