Amphenol Aerospace Operations MS3474W14-18BZ
MS3474W14-18BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W14-18BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W14-18BZ.pdf
Availability of MS3474W14-18BZ
QUANTITY
MS3474W14-18BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W14-18BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W14-18BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W14-18BZ
Related LinksMS3474W, MS3474W14-18BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W14-18BZ Details Description
Related parts for MS3474W14-18BZ
EMITTER IR VIS MULTI-NM 30MA SMD datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 8MA 15VDC datasheet.pdf
STAMP CONTROLLER INTERFACE datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.5A SON10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 768 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf