TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W16-23SX-LC
MS3474W16-23SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W16-23SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT
Datasheet Download
MS3474W16-23SX-LC.pdf
Availability of MS3474W16-23SX-LC
QUANTITY
MS3474W16-23SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W16-23SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474W16-23SX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W16-23SX-LC
Related LinksMS3474W1, MS3474W16-23SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W16-23SX-LC Details Description
Related parts for MS3474W16-23SX-LC
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LAMP INCAND B-3 1/2 MINI FLANGE datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 63811-0600 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf