Amphenol Aerospace Operations MS3474W20-24BY
MS3474W20-24BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-24BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W20-24BY.pdf
Availability of MS3474W20-24BY
QUANTITY
MS3474W20-24BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-24BY
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-24BY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions24
Shell Size - Insert20-24
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-24BY
Related LinksMS3474W, MS3474W20-24BY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W20-24BY Details Description
Related parts for MS3474W20-24BY
EVALUATION MODULE FOR UCC27222 datasheet.pdf
BLADE POZIDRIV SZ3 5.51" datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V TO-92 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 22POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 58POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
LIMIT SW, ONE-WAY ROLLER ACTUA datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf