TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-39P
MS3474W20-39P picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-39P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474W20-39P.pdf
Availability of MS3474W20-39P
QUANTITY
MS3474W20-39P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-39P
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-39P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-39P
Related LinksMS3474, MS3474W20-39P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-39P Details Description
Related parts for MS3474W20-39P
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V LFPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT DPDT 1A datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf