TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-39PW
MS3474W20-39PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-39PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS3474W20-39PW.pdf
Availability of MS3474W20-39PW
QUANTITY
MS3474W20-39PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-39PW
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-39PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-39PW
Related LinksMS3474W, MS3474W20-39PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-39PW Details Description
Related parts for MS3474W20-39PW
RES 100M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
PLUG 5POS 80 DEG GRY/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
MOD LED HB ACRICH2 120V 550 LM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 7POS HL LOW PR datasheet.pdf