TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W20-41S-LC
MS3474W20-41S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W20-41S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT
Datasheet Download
MS3474W20-41S-LC.pdf
Availability of MS3474W20-41S-LC
QUANTITY
MS3474W20-41S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W20-41S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474W20-41S-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W20-41S-LC
Related LinksMS3474W2, MS3474W20-41S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W20-41S-LC Details Description
Related parts for MS3474W20-41S-LC
CONN RECPT 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 14A 3 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 1X1 8LLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf