TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W22-12B
MS3474W22-12B picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-12B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT
Datasheet Download
MS3474W22-12B.pdf
Availability of MS3474W22-12B
QUANTITY
MS3474W22-12B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-12B
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-12B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-12B
Related LinksMS3474, MS3474W22-12B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W22-12B Details Description
Related parts for MS3474W22-12B
IC MPU/WATCHDG 15-60MS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 4VWM 14.3VC 6UDFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.47 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
POWER CHASSIS 200W 4 SLOT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf