Amphenol Aerospace Operations MS3474W22-21BW
MS3474W22-21BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-21BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474W22-21BW.pdf
Availability of MS3474W22-21BW
QUANTITY
MS3474W22-21BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-21BW
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-21BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-21BW
Related LinksMS3474W, MS3474W22-21BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W22-21BW Details Description
Related parts for MS3474W22-21BW
HOOK-UP SOLID 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 14MM PCMNT datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SPCL UNIV SFTY MAT 12.5X66" W/5M datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
470UF 63V 12.5X44.5 85C AXI datasheet.pdf