Amphenol Aerospace Operations MS3474W22-32SZ
MS3474W22-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W22-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474W22-32SZ.pdf
Availability of MS3474W22-32SZ
QUANTITY
MS3474W22-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W22-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3474W22-32SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W22-32SZ
Related LinksMS3474W, MS3474W22-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474W22-32SZ Details Description
Related parts for MS3474W22-32SZ
CONN HEADER .100 SNGL STR 35POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
IGBT 650V 60A 260W TO-220AB datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf