TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W24-31SY-LC
MS3474W24-31SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W24-31SY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT
Datasheet Download
MS3474W24-31SY-LC.pdf
Availability of MS3474W24-31SY-LC
QUANTITY
MS3474W24-31SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W24-31SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474W24-31SY-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W24-31SY-LC
Related LinksMS3474W2, MS3474W24-31SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W24-31SY-LC Details Description
Related parts for MS3474W24-31SY-LC
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf