TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474W8-33A
MS3474W8-33A picture photo
Mfg. Part Number
MS3474W8-33A
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN
Datasheet Download
MS3474W8-33A.pdf
Availability of MS3474W8-33A
QUANTITY
MS3474W8-33A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474W8-33A
Internal Part NumberEIS-MS3474W8-33A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-33
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474W8-33A
Related LinksMS3474, MS3474W8-33A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474W8-33A Details Description
Related parts for MS3474W8-33A
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-MLP datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 1000CPR 3/8" datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 102MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX CLEAR 15/32 FROST datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 9.8PF SMD datasheet.pdf