TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L12-8B
MS3475L12-8B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L12-8B
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT
Datasheet Download
MS3475L12-8B.pdf
Availability of MS3475L12-8B
QUANTITY
MS3475L12-8B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L12-8B
Internal Part NumberEIS-MS3475L12-8B
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L12-8B
Related LinksMS3475, MS3475L12-8B Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L12-8B Details Description
Related parts for MS3475L12-8B
FUSE GLASS 15A 125VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 12POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3651-A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RJF TV FIELD SQ FLANGE RECEPT AT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V SMD datasheet.pdf