TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L12-8PZ-LC
MS3475L12-8PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L12-8PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN
Datasheet Download
MS3475L12-8PZ-LC.pdf
Availability of MS3475L12-8PZ-LC
QUANTITY
MS3475L12-8PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L12-8PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L12-8PZ-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L12-8PZ-LC
Related LinksMS3475L1, MS3475L12-8PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L12-8PZ-LC Details Description
Related parts for MS3475L12-8PZ-LC
VARISTOR 247V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC DAC LP 16BIT 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS STR TIN datasheet.pdf
RES 412 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12POS STR PLUG-OPEN 3.0 M datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf