Amphenol Aerospace Operations MS3475L14-12BX
MS3475L14-12BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-12BX
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475L14-12BX.pdf
Availability of MS3475L14-12BX
QUANTITY
MS3475L14-12BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-12BX
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-12BX
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-12BX
Related LinksMS3475L, MS3475L14-12BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L14-12BX Details Description
Related parts for MS3475L14-12BX
IDC CABLE - CSR20G/AE20M/CCE20G datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 178 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf