TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L14-19AW
MS3475L14-19AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-19AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 19POS PIN
Datasheet Download
MS3475L14-19AW.pdf
Availability of MS3475L14-19AW
QUANTITY
MS3475L14-19AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-19AW
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-19AW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-19AW
Related LinksMS3475L, MS3475L14-19AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L14-19AW Details Description
Related parts for MS3475L14-19AW
DIODE GEN PURP 400V 3A SMC datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 256POS 10LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 760MA 745 MOHM datasheet.pdf
RES 120 OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
IGBT 600V 400A 940W PKG D datasheet.pdf