Amphenol Aerospace Operations MS3475L14-19B
MS3475L14-19B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L14-19B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475L14-19B.pdf
Availability of MS3475L14-19B
QUANTITY
MS3475L14-19B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L14-19B
Internal Part NumberEIS-MS3475L14-19B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L14-19B
Related LinksMS3475, MS3475L14-19B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L14-19B Details Description
Related parts for MS3475L14-19B
RES 180 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 14SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT TSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf