TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L16-26P-LC
MS3475L16-26P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L16-26P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN
Datasheet Download
MS3475L16-26P-LC.pdf
Availability of MS3475L16-26P-LC
QUANTITY
MS3475L16-26P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L16-26P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L16-26P-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L16-26P-LC
Related LinksMS3475L1, MS3475L16-26P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L16-26P-LC Details Description
Related parts for MS3475L16-26P-LC
TRANS PNP 100V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM VERT 20PPR datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf