TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L18-11S-LC
MS3475L18-11S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L18-11S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SKT
Datasheet Download
MS3475L18-11S-LC.pdf
Availability of MS3475L18-11S-LC
QUANTITY
MS3475L18-11S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L18-11S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L18-11S-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L18-11S-LC
Related LinksMS3475L1, MS3475L18-11S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L18-11S-LC Details Description
Related parts for MS3475L18-11S-LC
IDC CABLE - MKC50K/MC50F/MKC50K datasheet.pdf
STEPPER MOTOR 12VDC 7.5DEG UNI datasheet.pdf
CONV DC-DC TRPL-VO 25A VERT datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIE INDENTER INSERT SOLIS 8AWG datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 24POS SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.69 OHM 1% 20W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf