TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L20-16PW-LC
MS3475L20-16PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-16PW-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3475L20-16PW-LC.pdf
Availability of MS3475L20-16PW-LC
QUANTITY
MS3475L20-16PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-16PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-16PW-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-16PW-LC
Related LinksMS3475L2, MS3475L20-16PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L20-16PW-LC Details Description
Related parts for MS3475L20-16PW-LC
SOLENOID LATCH 1/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER 20BIT 3.3V 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf