TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L20-16PW
MS3475L20-16PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-16PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475L20-16PW.pdf
Availability of MS3475L20-16PW
QUANTITY
MS3475L20-16PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-16PW
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-16PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-16PW
Related LinksMS3475L, MS3475L20-16PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L20-16PW Details Description
Related parts for MS3475L20-16PW
CONN HSG R/A INLINE PLUG 35POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf