TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L20-16PX-LC
MS3475L20-16PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-16PX-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3475L20-16PX-LC.pdf
Availability of MS3475L20-16PX-LC
QUANTITY
MS3475L20-16PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-16PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-16PX-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-16PX-LC
Related LinksMS3475L2, MS3475L20-16PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L20-16PX-LC Details Description
Related parts for MS3475L20-16PX-LC
IDC CABLE - MSD26K/MC26G/MCF26K datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 32BIT 96BGA datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V TO92-3 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 600MA 170 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.65K OHM 1% 10W datasheet.pdf