TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L20-16PY-LC
MS3475L20-16PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-16PY-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN
Datasheet Download
MS3475L20-16PY-LC.pdf
Availability of MS3475L20-16PY-LC
QUANTITY
MS3475L20-16PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-16PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-16PY-LC
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-16PY-LC
Related LinksMS3475L2, MS3475L20-16PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L20-16PY-LC Details Description
Related parts for MS3475L20-16PY-LC
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 8POS 1.5MM CRIMP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP5810DG datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf