TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L20-39SY-LC
MS3475L20-39SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-39SY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SKT
Datasheet Download
MS3475L20-39SY-LC.pdf
Availability of MS3475L20-39SY-LC
QUANTITY
MS3475L20-39SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-39SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-39SY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-39SY-LC
Related LinksMS3475L2, MS3475L20-39SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L20-39SY-LC Details Description
Related parts for MS3475L20-39SY-LC
MOSFET N-CH 600V 2A DPAK datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
2-WAY PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
K8332A TOOL KIT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3KOHM RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT M-F datasheet.pdf