ITT Cannon, LLC MS3475L20-41PW
MS3475L20-41PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L20-41PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3475L20-41PW.pdf
Availability of MS3475L20-41PW
QUANTITY
MS3475L20-41PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L20-41PW
Internal Part NumberEIS-MS3475L20-41PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L20-41PW
Related LinksMS3475L, MS3475L20-41PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3475L20-41PW Details Description
Related parts for MS3475L20-41PW
VARISTOR 42V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' OPEN END datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CABLE ASSY EXT MCF4700 RX 0.50 M datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" STR PCB datasheet.pdf