Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-21AY
MS3475L22-21AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-21AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS3475L22-21AY.pdf
Availability of MS3475L22-21AY
QUANTITY
MS3475L22-21AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-21AY
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-21AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-21AY
Related LinksMS3475L, MS3475L22-21AY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-21AY Details Description
Related parts for MS3475L22-21AY
JUMPER-H1505TR/A3049Y/X 2" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR 2POS T/H .100 VERT AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 1.9UH N92 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.9V 3-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
RES 176K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf