Amphenol Aerospace Operations MS3475L22-32SZ
MS3475L22-32SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-32SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475L22-32SZ.pdf
Availability of MS3475L22-32SZ
QUANTITY
MS3475L22-32SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-32SZ
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-32SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-32SZ
Related LinksMS3475L, MS3475L22-32SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475L22-32SZ Details Description
Related parts for MS3475L22-32SZ
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf