TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L22-55SX
MS3475L22-55SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L22-55SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475L22-55SX.pdf
Availability of MS3475L22-55SX
QUANTITY
MS3475L22-55SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L22-55SX
Internal Part NumberEIS-MS3475L22-55SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L22-55SX
Related LinksMS3475L, MS3475L22-55SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L22-55SX Details Description
Related parts for MS3475L22-55SX
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TS3USB221A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CB BTS FT 9 ASY J datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A datasheet.pdf