TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L24-31P-LC
MS3475L24-31P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L24-31P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3475L24-31P-LC.pdf
Availability of MS3475L24-31P-LC
QUANTITY
MS3475L24-31P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L24-31P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475L24-31P-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L24-31P-LC
Related LinksMS3475L2, MS3475L24-31P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L24-31P-LC Details Description
Related parts for MS3475L24-31P-LC
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 128K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
RACK SHELF datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 16A 1212-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 16POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS PNL MNT PINS datasheet.pdf