TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L24-31SW
MS3475L24-31SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L24-31SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475L24-31SW.pdf
Availability of MS3475L24-31SW
QUANTITY
MS3475L24-31SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L24-31SW
Internal Part NumberEIS-MS3475L24-31SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L24-31SW
Related LinksMS3475L, MS3475L24-31SW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L24-31SW Details Description
Related parts for MS3475L24-31SW
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3SMD R/A datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 560 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MOUNT SKT datasheet.pdf
1.25MM PITCH SIL PC TAIL VERT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf