TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475L24-61SX
MS3475L24-61SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3475L24-61SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3475L24-61SX.pdf
Availability of MS3475L24-61SX
QUANTITY
MS3475L24-61SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475L24-61SX
Internal Part NumberEIS-MS3475L24-61SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475L24-61SX
Related LinksMS3475L, MS3475L24-61SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475L24-61SX Details Description
Related parts for MS3475L24-61SX
TRANSDUCER 4-20MA 10000# PRES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
TRIMMER 22K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf