TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W12-10SW-LC
MS3475W12-10SW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W12-10SW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SCKT
Datasheet Download
MS3475W12-10SW-LC.pdf
Availability of MS3475W12-10SW-LC
QUANTITY
MS3475W12-10SW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W12-10SW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3475W12-10SW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W12-10SW-LC
Related LinksMS3475W1, MS3475W12-10SW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W12-10SW-LC Details Description
Related parts for MS3475W12-10SW-LC
RES SMD 4.87K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN SPLICE STRAIN RELIEF datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V CH 1206 datasheet.pdf
TRANS 4NPN DARL 120V 5A 12SIP datasheet.pdf