Amphenol Aerospace Operations MS3475W14-12BW
MS3475W14-12BW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W14-12BW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475W14-12BW.pdf
Availability of MS3475W14-12BW
QUANTITY
MS3475W14-12BW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W14-12BW
Internal Part NumberEIS-MS3475W14-12BW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W14-12BW
Related LinksMS3475W, MS3475W14-12BW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W14-12BW Details Description
Related parts for MS3475W14-12BW
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV R42 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf