Amphenol Aerospace Operations MS3475W14-12SW
MS3475W14-12SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W14-12SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3475W14-12SW.pdf
Availability of MS3475W14-12SW
QUANTITY
MS3475W14-12SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W14-12SW
Internal Part NumberEIS-MS3475W14-12SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W14-12SW
Related LinksMS3475W, MS3475W14-12SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W14-12SW Details Description
Related parts for MS3475W14-12SW
DIODE GEN PURP 1.2KV 330A DO205 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.8A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-5PSIG SMT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 2POS ECONOSEAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR TIN datasheet.pdf
POT SLIDE 200K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1200V 180A datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf