Amphenol Aerospace Operations MS3475W14-19B
MS3475W14-19B picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W14-19B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT
Datasheet Download
MS3475W14-19B.pdf
Availability of MS3475W14-19B
QUANTITY
MS3475W14-19B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W14-19B
Internal Part NumberEIS-MS3475W14-19B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W14-19B
Related LinksMS3475, MS3475W14-19B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3475W14-19B Details Description
Related parts for MS3475W14-19B
MOSFET N-CH 20V 110A TO-220AB datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL FERRULE STN INSRT .120-.149 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
AB 4C 4#8 SKT PLUG datasheet.pdf
96KHZ DIGITAL AUDIO TRANSMITTER IC datasheet.pdf