Souriau Connection Technology MS3475W1415SL
MS3475W1415SL picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W1415SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 15POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS3475W1415SL.pdf
Availability of MS3475W1415SL
QUANTITY
MS3475W1415SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W1415SL
Internal Part NumberEIS-MS3475W1415SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 G Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W1415SL
Related LinksMS3475, MS3475W1415SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS3475W1415SL Details Description
Related parts for MS3475W1415SL
CONN RECEPT CPC 63POS STD SER 2 datasheet.pdf
IVUE VIDEO INSPECTION SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN FERRULE SLIDE BOX 2WIRE DIN datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.634 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
BOX PBT/PC 19.21"L X 11.89"W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf