TE Connectivity Deutsch Connectors MS3475W16-23P
MS3475W16-23P picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W16-23P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3475W16-23P.pdf
Availability of MS3475W16-23P
QUANTITY
MS3475W16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W16-23P
Internal Part NumberEIS-MS3475W16-23P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W16-23P
Related LinksMS3475, MS3475W16-23P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3475W16-23P Details Description
Related parts for MS3475W16-23P
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.9K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 500mA (Flash) Camera Flash 16-LFCSP-VQ (3x3) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf