ITT Cannon, LLC MS3475W18-32A
MS3475W18-32A picture photo
Mfg. Part Number
MS3475W18-32A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS PIN STRGHT
Datasheet Download
MS3475W18-32A.pdf
Availability of MS3475W18-32A
QUANTITY
MS3475W18-32A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3475W18-32A
Internal Part NumberEIS-MS3475W18-32A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3475W18-32A
Related LinksMS3475, MS3475W18-32A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3475W18-32A Details Description
Related parts for MS3475W18-32A
IC CTRLR SW SYNC STPDN 28TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TRB PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO220 datasheet.pdf